Sakallı Ejderha Hakkında Bilgiler

Sakallı bir ejderha sarımsı, ten rengi bir cilde sahiptir. Toplam uzunluğunun yarısından fazlasını ölçen bir kuyruğu olan uzun bir gövdeye sahiptir. Sakallı bir ejderha, kuyruğu da dahil olmak üzere 2 feet uzunluğa kadar ölçebilir. Yetişkin sakallı bir ejderha 18 ons ağırlığında olabilir. Mutfak kilerinizden 2 kutu çorba alın ve sakallı bir ejderhanın ağırlığının yaklaşık bir buçuk kutuya eşit olduğunu hayal edin .

Bu sürüngen çenesinin altında ve vücudunun kenarlarında dikenlere sahiptir. Ayrıca, üçgen başının yanlarında kulak delikleri vardır. Sakallı bir ejder, ağaçlara tırmanmasına yardımcı olan dört sağlam bacağa ve keskin pençelere sahiptir.

Sakallı ejder kendisini koruyan yırtıcı onun içine renk ve harmanlama yaparak çevreye uyum sağlar. Ayrıca, pulları ve dikenli derisi, bir yılan veya şahin gibi bir avcı onu yakalamaya çalıştığında onu korumaya yardımcı olur. Bu hayvan kendini tehdit altında hissettiğinde , dikenli sakalını şişirir ve kendisini düşmanlara daha büyük göstermek için ağzını açar. Sakallı ejderhalar, çiftleşme mevsimi hariç , utangaç, yalnız hayvanlardır. Ayrıca, bir eş seçerken erkekler agresif olabilir. Sakallı bir ejderhanın dikenli sakalı birçok yönden iletişim kurmasına yardımcı olur. Ne zaman bu sürüngen sakalının rengini değiştirir ve hızla başka bir erkeğe egemenlik göstermeye çalışarak kafasını sallamaya başlar. Sakallı bir ejderha kafasını yavaşça fırlatır ve bacaklarından birini kaldırdığında, bölgedeki başka bir ejderha için bir tehdit olmadığını gösterir.

Sakallı Ejder ilkbahar ve yaz aylarında çiftleşir. Çiftleşme mevsimi boyunca, erkek sakallı bir ejderha başını fırlatır ve bir kadını çekmek için ayaklarını yere sürter. Bir dişi bir seferde 11 ila 30 yumurta bırakabilir. Bir erkekle çiftleştikten sonra dişi, 11 ila 30 arasındaki iki veya üç farklı yumurta grubu bırakabilir . Dişi sakallı bir ejderha, bir yıl içinde 9 grup veya yumurta kavraması bırakabilir . Gebelik süresi Bunun sürüngen 55 ile 75 gündür. Bu 90 ila 120 gün arasında olan bir iguana'dan çok daha kısadır.

Sakallı bir ejderhanın cinsiyetinin kuluçka sırasında değişmesi mümkündür. İnkübasyon sırasında sıcaklık özellikle sıcaksa, gelişmekte olan bir erkek dişi sakallı bir ejderhaya dönüşebilir .

Bebek sakallı bir ejderhanın yumurtasından çıkması yaklaşık üç gün sürer . Doğum ağırlığı yaklaşık bir ons ve yaklaşık 3 ila 4 inç uzunluğunda olacak. 4 inç uzunluğunda bebek sakallı bir ejderha bir mum boyadan biraz daha uzundur.

Bebek sakallı ejderhalara bazen civciv denir. Dişi sakallı bir ejderha yumurtladığında, onları bir daha görmez. Kuluçkadan hemen sonra kendi başlarına kalırlar. 
Yorum ekle

Yorum ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız