Peçeli Baykuş Hakkında Bilgiler

Peçeli baykuşlar , kutup ve çöl bölgeleri dışında dünyanın her yerinde bulunan en yaygın dağılmış kuşlardan biridir . Durum böyle olmasına rağmen, peçeli baykuş nüfusu, peçeli baykuş için daha iyi iklim koşulları nedeniyle Güney Yarımkürede daha baskındır.

Peçeli baykuşlar 25 ila 40 cm boyunda ölçüm yapma eğilimindedir ve yetişkin ahır baykuşları 110 cm uzunluğunda bir kanat açıklığına sahip olabilir . Bununla birlikte, peçeli baykuşun kanat açıklığı peçeli baykuş türüne bağlıdır, bu nedenle bazı baykuşlar daha küçük olabilir, diğer peçeli baykuş türleri çok daha büyük olabilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, bu ortak ahır baykuşları geceleri sıklıkla duyulabilecek huuh sesi çıkarmaz. Bunun yerine, baykuşlar yüksek perdeli bir çığlık üretir ve ahır baykuşu tehdit altında hissedilirse, bir kedi veya yılana benzer şekilde tıslayabilir.

Ahır baykuşları en yaygın olarak açık kırsal alanda ve nehir kıyıları, tarlalar ve hatta yol kenarındaki kenarlar boyunca görülebilir. Peçeli baykuşlar gece hayvanlarıdır, yani ahır baykuşları hafif gündüz saatlerinde dinlenir ve gece avlanmaya başlamak için alacakaranlıkta ortaya çıkar.

Peçeli baykuşlar genellikle fare, sıçan ve sıçan gibi küçük memelileri avlar , ancak ahır baykuşları da suyun yüzeyine yakın olan balıkları ve ağaç tepelerinde ve hatta havada küçük kuşları avlar . Peçeli baykuşlar avlarını bütün olarak yutarlar ve daha sonra kemikler gibi sindirilemeyen parçaları küçük bir pelet şeklinde geri getirirler (regurgitate ederler).

Peçeli baykuşlar gece yaşam tarzlarına çok uygundur . Peçeli baykuşun büyük gözleri, peçeli baykuşun gecenin karanlığında bile harika bir görüşe sahip olmasını sağlar, ancak peçeli baykuşlar da inanılmaz derecede hassas işitmeye sahiptir. Ahır baykuş kulakları peçeli baykuş için avcılık olduğunda bunu daha çok genel olarak işitme ahır baykuş veren diğer daha yüksek ama aynı zamanda araçlarla ayarlanır av , aşağıda zemin ve üzerinde gürültü algılamak için bir kulağı kullanabilirsiniz havadaki ve yukarıdaki ağaçlardaki gürültüyü tespit etmek için başka bir kulak kullanılır.

Dişi peçeli baykuşlar, baharın sıcak aylarında 7 yumurtaya kadar bırakırlar. Dişi peçeli baykuş içi boş bir ağaç veya kayaya yuva yapar ve peçeli baykuş yumurtaları genellikle yaklaşık bir ay sonra yumurtadan çıkarlar. Erkek peçeli baykuş, peçeli baykuş civcivlerini beslemeye yardımcı olduğu bilinmektedir ve peçeli baykuş civcivleri 12 haftalık olduklarında uçabilirler .
Yorum ekle

Yorum ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız