Yarasa Hakkında Bilgiler

“Bir anne yarasa baş aşağı asılıyken bebeklerini doğurur” Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan 47 yarasa türü vardır . Yarasalar birçok yaşayan türleri arasında ortamlarda aşırı soğuk yerlerde (kutup bölgeleri) ve aşırı sıcak olanlar (çöller) hariç. Yarasalar önemli tozlayıcılardır ve böcek popülasyonunu kontrol etmeye yardımcı olurlar . Bu hayvanlar sosyal ve yüzbinlerce sayılabilecek gruplar halinde yaşıyor ! Vampir yarasalar en tanınmış olmasına rağmen , başka bir hayvanın kanını yiyecek olarak kullanan sadece üç tür yarasa vardır.Yarasa Görünümü ve DavranışıBir yarasanın ince bir kahverengi, siyah veya gri kürk tabakası vardır. Küçük veya büyük kulakları ve küçük siyah gözleri vardır. Onun bağlı türler , bir yarasa 0,07 ons kadar az ağırlığındadır.

 .07 ons ağırlığındaki bir yarayı tek bir kuruştan daha hafif olarak düşünün. En büyük yarasa türü 3,3 kilo ağırlığındadır. 3,3 kilo ağırlığındaki bir yarasa ortalama büyüklükteki bir tuğlanın yarısı kadar ağırdır.Bir yarasanın kanatları en unutulmaz özelliğidir. Bir yarasanın kanadında parmak gibi düşünebileceğiniz dört kemik ve başparmak görevi gören bir kemik vardır. Membran adı verilen ince bir deri tabakası, bu kemikleri bir yarasanın esnek kanadını oluşturarak birleştirir. Hiç yarasa sineğini izlediyseniz, bir anda yön değiştirebileceğini biliyorsunuzdur. Kanatlarındaki bu esnek parmak kemikleri, onlara bu yeteneği verir. Bir yarasanın kanatları da ona hız kazandırır. En hızlı yarasa saatte 99 mil yol alabilir. Uçan tilki olarak bilinen en büyük yarasa türü kanat açıklığı söz konusu olduğunda , beş ayak kanat açıklığına sahiptir !Yarasa HabitatlarıYarasalar Asya , Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika , Avrupa ve Avustralya dahil birçok kıtada yaşıyor .

Ancak, Antarktika'da yarasalar yok çünkü sıcak iklimleri tercih ediyorlar. Bir yarasanın evini düşündüğünüzde , bir mağaranın tavanından sarkan bir yarasa kolonisi hayal edebilirsiniz . Yarasalar ayrıca ağaçlarda, köprülerin altında, yuvalarda ve hatta insan yapımı yarasa evlerinde yaşarlar. Yırtıcılardan gizlenecekleri ve gün boyunca uyuyabilecekleri bir yer seçerler . Yarasalar uyurken esnek kanatlarını etraflarına sararlar. Bazı yarasalar kış aylarında daha sıcak yerlere göç ederler.Yarasalar avlarını bulmak için yankılanmayı kullanırlar . Bir yarasa uçarken, insanların duyamayacağı tiz sesler ve tıklamalar sağlar . Bir yarasanın gıcırtısı tarafından oluşturulan ses dalgaları bir nesneye çarptığında, ses yarasaya geri döner. Ekolojik yerleşimi bir yarasanın kişisel radar sistemi olarak düşününebilirsiniz . 
Yorum ekle

Yorum ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız