Rafael Nadal, US Open'ın 2020'de oynanıp oynanamayacağından emin değil

Bir pandemi kaynaklı erteleme olmasaydı, Fransız Açık şimdi 2. Haftada olurdu ve Rafael Nadal hala 20. Grand Slam unvanı için tartışmalı olabilirdi. Bunun yerine, İspanya'da yaşıyor, hafifçe çalışıyor ve bir sonraki Grand Slam turnuvası olan ABD Açık'ın tenis olup olmayacağını merak ediyor.

“Bana bugün (sorarsanız), 'Hayır' diyeceğim,” dedi Nadal, Associated Press ve diğer kablolu yayın hizmetleriyle Perşembe günü yaptığı video konferans görüşmesi sırasında başını sallayarak.

“Birkaç ay içinde mi? Bilmiyorum. Umarım, 'Evet,' ”diye devam etti.

“Ancak, virüsün nasıl geliştiği ve durumun birkaç ay içinde New York'ta nasıl olacağı hakkında daha net bilgiye sahip olana kadar beklememiz gerekiyor. Çünkü, elbette, New York virüsün çok güçlü bir şekilde çarptığı yerlerden biri oldu. Bakalım. ”

Nadal, ABD Açık'ın gerçekleşmesi ve tenisin herhangi bir yere devam etmesi için iki temel gereklilik olduğunu düşünüyor: koronavirüsten korunma ve herkesin uluslararası uçabilme güvencesi .

“Durum (sağlık) açısından tamamen güvenli olana kadar geri dönemeyiz” dedi ve “her bir ülkeden (ülke) tüm oyuncuların güvenli koşullar altında turnuvalara seyahat edebilmeleri için yeterince adil yarışırlar.”

Tenis, çoğu spor gibi, COVID-19 salgını nedeniyle Mart ayından beri beklemededir .

ATP ve WTA turları en azından Temmuz ayı sonuna kadar askıya alınır. Fransa Açık'ın başlangıcı Mayıs'tan Eylül'e kadar geri itildi. Wimbledon 75 yılda ilk kez iptal edildi.

ABD Açık kararının haftalar içinde alınması bekleniyor; turnuvanın ana çekilişinin 31 Ağustos'ta New York'ta başlaması planlanıyor.

ABD Tenis Birliği profesyonel tenis genel müdürü Stacey Allaster Cumartesi günü AP'ye, beklenmedik durum planlarının oyuncular için dünyanın dört bir yanından charter uçuşları sağlamayı ve seyahatten önce negatif virüs testlerinin kanıtlanmasını gerektirdiğini söyledi.

“Sabırlı olmamız, sorumlu olmamız gerektiğine gerçekten inanıyorum,” dedi Nadal, “ve sakinleşmeli ve işleri doğru şekilde yapmalıyız.”

Çarşamba günü 34 yaşında olan Nadal, son zamanlarda eğitime normalden daha az yoğun bir şekilde devam etmeden ve “bedenimi test etmekten” önce iki aydan fazla bir rakete dokunmadığını söyledi.

“Çok yavaş gidiyorum, adım adım, her gün oynamıyorum ve fazla pratik yapmıyorum” dedi.

Genellikle yılın bu zamanında, Roland Garros'un kırmızı kili üzerinde çalışmaktadır ve 19 büyük şampiyonasından 12'sini kazanmıştır.

Şu anda Fransız Açık'ın 2020'de daha sonra oynanıp oynanamayacağı konusunda ne iyimser ne de kötümser.

“Tenis oynamayı özledim. En çok sevdiğim turnuvayı oynamayı özledim, ”dedi Nadal.

“Ama aynı zamanda, aklım bunu düşünmüyor. Aklım normal yaşamı kurtarmaya çalışıyor. Yapmamız gereken ilk şey normal olanı kurtarmak. ”
Yorum ekle

Yorum ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız