Ertelenen Tokyo Olimpiyatları küçültülebilir ve basitleştirilebilir

Japon halkı, sporcuların karantinalarla karşı karşıya geleceği, seyircilerin daha az olacağı ve gecikmenin vergi mükelleflerine milyarlarca dolara mal olacağı gelecek yıl ertelenen Olimpiyatların gerçekliğine hazırlanıyor.

Son birkaç haftada, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach Japonya dışında seçilmiş röportajlar verdi ve boş stadyumlar, karantinalar ve virüs testlerine işaret etti.

Tokyo hazırlıklarını denetleyen IOC üyesi John Coates, birkaç hafta önce Avustralya'da Tokyo Olimpiyatlarının kısmen ilgili sayılar nedeniyle “gerçek sorunlarla” karşılaştığını söyledi: 15.400 Olimpik ve Paralimpik sporcu ve daha sonra personel, yetkililer, medya ve 80.000'e kadar gönüllü.

Çok farklı, azaltılmış bir Olimpiyatlar hakkındaki açık mesaj şu anda Japonya'da politikacılar tarafından ve kaynaksız haberlerde tutuluyor. Temalar, herhangi bir hayranı varsa Olimpiyatlarda daha az oturma olasılığı içeriyor mu? tüm sporcular, taraftarlar ve personel için testler ve Sporcular Köyünde karantinaya benzer bir durum.

Tokyo Olimpiyatları sözcüsü Masa Takaya ile Perşembe günü düzenlenen bir çevrimiçi haber konferansından önceki saatlerde Japon medyası, aynı hikayenin isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak birkaç versiyonunu yayınladı: Gelecek yıl Olimpiyatları “küçülecek”, “basitleştirilecek” veya “çok farklı olacak”.

Tokyo CEO'su Toshiro Muto maliyetleri düşürme ve hizmet düzeylerini düşürme konusunda açık. ” Tokyo Valisi Yuriko Koike, Perşembe haberlerinde aynı cümleleri duydu.

“Azalan ve basitleştirilmesi gereken öğelerle ilerleyeceğiz” dedi. Küçülme ve halka danışılması konusunda hiçbir ayrıntı vermedi.

“Öncelikle Tokyo sakinlerini ve Japon halkını anlamamız gerekiyor” dedi.

Ancak basın toplantısında Takaya sızdırılan bilgilerin hiçbirini doğrulamadı ve doğrudan ondan gelmediğini söyledi.

Tipik bir raporda, Olimpiyat oturmalarının azaltılabileceği ve zaten milyonlarca biletin satışa bırakıldığı söyleniyor.

Endişeli bilet sahiplerine konuşan Takaya, “Bu endişeleri gidermek istiyoruz” dedi.

Ancak, COVID-19'a karşı “karşı önlemlerin” bu düşüşe kadar belirlenmeyeceğini söyleyecek hiçbir şey kabul etmedi . Bu, hayranlar, karantinalar vb. İçin planları içerir.

Biletler bir savaş alanı olacak. Organizasyon komitesi bilet satışlarından en az 800 milyon ABD doları gelir elde etmiş ve bunu iade etmekte isteksiz olabilir. Biletler , organizatörlerin geri ödemelerden kaçınmasına izin verebilecek bir “ mücbir sebep ” maddesi taşıyor .

Takaya, “Gelecek yıl, özellikle oyun zamanında, COVID-19 için karşı önlemlerin, önümüzdeki yıl oyunlara hazırlanırken ele alınması gereken en büyük şeylerden biri olduğunu biliyoruz” dedi.

“Ama yine de bu karşı önlemler bu sonbahardan itibaren daha derinlemesine tartışılacak.”

Birçok ülke gibi Japonya da koronavirüs pandemisinin getirdiği bir durgunluğa yöneliyor . Bu arada, Olimpiyat maliyetleri de arttı. Japonya'daki gecikmenin maliyetinin 2 milyar dolar ila 6 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Ne IOC ne de organizatörler Japonya'ya maliyetler için bir rakam vermediler veya bunlar için kim ödeyecekler.

Ertelenmeden önce, organizatörler oyunlara katılmak için 12,6 milyar dolar harcadıklarını söylediler. Ancak geçen yıl yapılan bir hükümet denetimi, rakamın iki kat olduğunu ve 5,6 milyar ABD doları dışındaki herkesin kamu parası olduğunu söyledi.

2013'te Tokyo'ya ödül verildiğinde, maliyetin 7,3 milyar ABD doları olacağını söyledi.

Ayrıca hem Olimpiyatlar hem de Paralimpikler için açılış ve kapanış töreninin birleştirilmesinden bahsediliyor.

Paralimpik Oyunlar sözcüsü Craig Spence bir e-postayla “Törenler de dahil olmak üzere çeşitli alanları kapsayan birçok tartışma devam ediyor” dedi.

“Bir çok şey hala tartışma aşamasında ve bu nedenle sonuçlandırılana kadar şeyler hakkında yorum yapmak uygun değil.”

Olimpiyat Bakanı Seiko Hashimoto masrafların düşürülmesi gerektiğini kabul etti, ancak sporcuların güvenliğinin onları artırabileceğini söyledi.

Perşembe günü, “Güvenlik ve emniyet sağlanmadıkça, sporcular için ilk bakış açısı belirsizliği olacak” dedi.

“Güvenlik ve güvenliği sağlamak için virüs testi de dahil olmak üzere önlemleri incelemeliyiz.”
Yorum ekle

Yorum ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız