Singapur'daki doktorlar COVID-19 hastalarında kan, kalp problemlerine dikkat etmelerini önerdi

SİNGAPUR: Singapur'daki doktorlara, COVID-19 hastalarında kardiyovasküler semptomlar için “dikkatli” olmaları ve bu gibi hastalarda kan pıhtılarının ve kalp hastalığı risklerinin artması konusunda küresel olarak “ortaya çıkan veriler” önerilmiştir.

Sağlık Bakanı Gan Kim Yong 6 Haziran Perşembe günü Parlamento'ya yazılı bir cevapla Sağlık Bakanlığı'nın (SB) dünyanın dört bir yanından gelen verileri vurgulamak için 20 Mayıs'ta tüm doktorlara rehberlik ettiğini söyledi.

Danışmanlık ayrıca doktorlardan koronavirüs hastalarında kardiyovasküler semptomları araştırmasını ve ayrıca bu tür hastaların değerlendirilmesi ve yönetilmesi konusunda rehberlik sağlamasını istedi.

Bay Gan, Singapur'daki COVID-19 hastalarının diğer ülkelerde bildirildiği gibi “ortalamanın üstünde” kan pıhtısı ve kalp hastalığı oranları olup olmadığını soran Seçim Dışı Parlamento Üyesi Leon Perera'ya yanıt veriyordu.

Mayıs ayında MOH, ölen dört COVID-19 vakasının resmi ölüm geçişine hastalıktan ziyade kalp sorunlarından öldüğü için eklenmediğini söyledi. Bu dört adam Mayıs ayının ilk iki haftasında öldü.

“Sadece katılan doktorun veya patoloğun COVID-19 enfeksiyonuna bağlı olarak birincil veya altta yatan ölüm nedenini ilişkilendirdiği durumlar COVID-19 ölüm sayısına eklenecektir. Bu, ölümlerin sınıflandırılmasına ilişkin uluslararası uygulama ile tutarlıdır ”dedi.

Bay Gan Perşembe günü yaptığı açıklamada, Singapur'daki 1.000 COVID-19 vakasından birinin “kalp krizi ve kan pıhtıları gibi kardiyovasküler olaylar” yaşadığını söyledi.

Sağlık bakanı, "Küçük rakamlar nedeniyle, buradaki Singapur'daki COVID olmayan hastalara kıyasla ortalamanın üzerinde olup olmadığına kesin olarak karar veremiyoruz." Dedi.

“Bu süregelen bir araştırma alanı ve SB bu konudaki çalışmaları desteklemeye devam edecek.”

KAN BEZLERİNİ ÖNLEMEK İÇİN KAN İNCELTİCİLER

Uluslararası verilere göre, yoğun bakım ünitesine kabul edilen COVID-19 hastaları, “uzun süreler boyunca hareketsiz oldukları ve birden fazla komorbiditesi olabileceği” için daha yüksek risk altındadır.

Bu gibi durumlarda, Singapur'daki doktorlar, hastanın pıhtılaşma durumunu veya kanın pıhtılaşma eğilimini izlemek de dahil olmak üzere “ekstra önlemler” alırlar.

Bazı durumlarda, kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için kan incelticiler kullanılır.

Gano, “Bununla birlikte, antikoagülanların kullanımı kanama riskine karşı tartılmalıdır ve doktorlarımız duruma göre karar verecektir” dedi.

“COVID-19 yeni bir hastalık olduğundan, ilerledikçe daha fazla şey öğreniyoruz. SB, ortaya çıkan kanıtları izlemeye devam edecek ve COVID-19 hastalarımız için mümkün olan en iyi bakımı ve sonuçları sağlamak için klinik uzmanlarımızla birlikte çalışacaktır ”dedi.
Yorum ekle

Yorum ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız